רבים מהנופשים בצימרים ובאתרי הקמפינג בצפון מבקרים בשמורת גמלא בדרום רמת הגולן וזאת היות שהשמורה הינה אחת השמורות הפופולריות והמבוקרות ביותר בארץ בזכות 2 אטרקציות מרכזיות שיש בה מפל גמלא שהינו המפל הכי גדול בארץ ותצפית הנשרים שישנה בשמורה. מלבדם ניתן לראות בשמורה גם את העיר גמלא הקדומה שנהרסה במרד הגדול.

למה נקרא שמה של העיר גמלא [ולכן גם שמה של השמורה]?

בגלל שמרחוק נראית השלוחה עליה ישבה העיר כצורת דבשת הגמל. הדרך לשמורה מתחילה בכביש 869 שנמצא מזרחית לכנרת. הכביש מחבר בין כביש סובב כנרת וצומת דליות ובסוף העליה נגיע אליה ונפנה בה צפונה [שמאלה] וניסע עד שנראה שילוט לשמורת גמלא, נפנה לפי השילוט לשמורה וניסע בכביש הגישה עד שנגיע לקופות.

בשמורת גמלא ישנן מס' אפשרויות לטיול:

המסלול הכי מטוייל הוא זה שמגיע לאטרקציה המרכזית של שמורה – מפל גמלא ובחזרה. זהו מסלול יחסית נוח לצעידה ומלבד עליה אחת בכל כיוון [אחרי הגשר או לפי הגשר] הוא דיי מישורי. כשחוצים את נחל גמלא על גבי הגשר מומלץ להיות בדממה ולהאזין לקולם של המים הגועשים בעצמה  – אם הגעתם בחורף. המרחק מנקודת החציה של נחל גמלא לתצפית על מפל גמלא הוא כחצי ק"מ. אם הגעתם מצויידים במשקפת מומלץ לכם להתאזר בסבלנות ולחכות לנשרים שקיניהם נמצאים במורד הנחל. מראה הנשרים הדואים מרהיב. מסלול פופולרי נוסף בשמורת גמלא הינו המסלול לשרידי העיר שהיתה מבוצרת היטב ושרק בניסיון השני נכנעה למאמצי הרומאים לכבשה.

למבקרים בשמורה מומלץ גם לבקר בתצפית הנשרים הנמצאת מעל אפיק הנחל, להגיע סבלניים ולחכות לנשרים [הם כמובן לפי חוקי מרפי לא יגיעו ישר יחד איתכם ותיאלצו להמתין – אבל הציפיה להם שווה בהחלט. לא סתם מכונה הנשר מלך העופות וחבל שבשנים האחרונות פרטים רבים של עוף מלכותי זה מתים עקב הרעלות בטבע. הסיור בשמורת גמלא חביב במיוחד על משפחות בגלל המפל ובגלל האפשרות לצפות בנשרים רבים בסביבת הטבעית. באיזור דרום הרמה ישנם עוד מספר אתרי טבע המהווים אטרקציות למשפחות וביניהם נמנה את מפל עיט שזורם רק בחורף וכמובן את המסלולים בשמורת היהודיה שהבולטים ביניהם הינם נחל יהודיה ונחל הזוויתן. ההבדל הגדול בין המסלול בשמורת גמלא למסלולים האחרים הוא שהמסלול למפל גמלא ובחזרה לוקח כשעתיים – שלוש בהליכה מתונה ומתאים למשפחות עם ילדים קטנים והמסלולים האחרים מתאימים רק למיטיבי לכת.

בנוסף למסלולים הפופולריים ישנם גם מספר מעיינות שמהווים מוקד משיכה למטיילים ולמשפחות בשל קרבתם והחוייה של הטבע אותם הם מספקים. אחד המפורסמים שבהם הוא מעיין השלום. מעיין זה הנמצא מתחת לטיילת השלום עמוק וקר ומספק חוויה מיוחדת למבקרים בו בשל היותו ממוקם בתוך בוסתן נטוש. מעיין נוסף המספק חוויה מיוחדת למבקרים בו הוא עין מוקש הנובע לתוך באר עתיקה.

אז עכשיו אחרי שקראתם על האפשרויות ברמת הגולן – לכם נשאר רק להניע ולסוע. תהנו!

קטגוריות: בלוג, תיירות