הרבלייף, חברת תוספי המזון השמה לה את נושא התזונה ואיכות החיים, דוגלת במחקר מתמיד שמטרתו שיפור איכות החיים, הן מבחינת תזונה והן מבחינת שמירה על איזון נכון בגוף ובנפש. שגרת החיים הלחוצה  המאפיינת את החיים המודרנית גובה לעיתים מחיר כבד מהגוף והנפש שלנו. מיעוט שעות השינה, עמידה זמן רב בפקקים, ישיבה ממושכת מול המסך בעבודה וצפייה מרובה בטלוויזיה, כל אלו עלולים לפגוע בעירנות שלנו, לגרום לעייפות, חוסר אנרגיה, סטרס ואף למחלות. למרכיבים אלו יש להוסיף את העובדה שהרבה מן המזון שאנו צורכים בעולם המערבי מקורו בבשר מעובד או מרכיבים צמחיים שעברו תהליכי עיבוד ושימור במטרה להאריך את זמן השיווק שלהם ולשפר את הטעם.

על מנת להתמודד עם העומס והאתגרים שמציבים לנו החיים בעולם המודרני, מומחי הרבלייף אספו מספר כללי בסיס שהתמדה בהם עשויה לשפר משמעותית את איכות החיים, את הבריאות הכללית ואת רמות האנרגיה והחיוניות. קחו לכם מספר דקות, קיראו והפנימו כיצד לשפר את חייכם.

שינה טובה ואיכותית

על מנת לספק לגוף ולמוח המנוחה הדרושה לו, על אדם בוגר לישון בין 7 ל 8 שעות ביממה. ישנם מחקרים שטוענים אף ליותר מכך. לפני השינה הקפידו לא לאכול כמויות רבות של אוכל ואף לא לשתות באופן מוגזם. אכילה לפני השינה גורמת לפעילות מוגברת של הקיבה והמעיים ומכאן לעלייה בדופק ולחץ הדם מה שגורם לגוף להיות עירני ולשינה להיפגע. שתיה מרובה לפני השינה עלולה להעיר אתכם מהשינה עם שלפוחית מלאה. בנוסף, כדאי להימנע מצפיה בטלויזיה כשעה לפני השינה, שכן חשיפת העיניים לאור המסך מבלבלת את המוח וגורמת לו להפריש הורמונים הקשורים לעירנות שכן אור המסך מקרין לעיניים בדיוק כפי שהשמש מקרינה במשך שעות היום.

שתיית מים לאורך היום

הקפידו על שתיית מעל ל-15-10 כוסות מים ליום, שהם כשני ליטרים בממוצע. לנשים מומלץ לשתות כ2.5 ליטרים ולגברים – 3.5 ליטרים ומעלה. על מנת לעמוד במכסה הזו שנראית לעיתים מוגזמת, עליכם להבין ש75 אחוזים ומעלה מגופיכם מורכבים ממים. הקפידו לקחת איתכם בקבוק מים לרכב, בעבודה, שימו בקבוק מים ליד המחשב והפכו זאת למנהג. מומחי הרבלייף ממליצים אף לשלב שתיית מים במהלך הארוחות השונות, שכן שתיית מים תופסת את מקום המזון בקיבה.

הקפידו על פעילות גופנית

לא צריך להיות ספורטאים גדולים על מנת ליהנות מכל היתרונות הבריאותיים שפעילות גופנית מספקת. מומחי הרבלייף וחוקרים מכל העולם קובעים כי גם פעילות גופנית מתונה של כחצי שעה בשבוע עשויה לשפר תפקודים רבים בגוף ולהשפיע לחיוב על תחושת החיוניות ומצב הרוח. נסו להקפיד על כשעתיים בשבוע אותן אתם מקדישים לפעילות גופנית. חלקו את האימון לפעמיים בשבוע לפחות. תוכלו להנות משיפור תפקודי במגוון רחב של מערכות בגוף כגון מערכת הדם, הלב והריאה, שרירים, שלד ואף חיזוק המערכת החיסונית. אך לא רק זאת, הוכח כי לפעילות גופנית השפעה חיובית ישירה על תפקודי המוח ויש בה לשפר את מצב הרוח ולמנוע מצבי דיכאון וחרדה.

תזונה נכונה

תזונה נכונה היתה מאז ומתמיד אחד מהגורמים המרכזיים והחשובים ביותר לשמירה על אורח חיים בריא ופעילות תקינה של כלל מערכות הגוף. בהרבלייף מזכירים כי תזונה נכונה היא שם כולל למגוון הויטמינים והמינרלים שעלינו לצרוך על מנת לספק לגוף את שלל התצרוכת שבעזרתה הוא מתפקד ואף משגשג. על מנת לספק לגוף את הדלק שהוא צריך עלינו להקפיד לצרוך חלבונים (מן החי או מן הצומח) מגוון ויטמינים, פחמימות – עדיף מורכבות, חומצות אומגה 3, סידן, ברזל, קלוריות ושומנים, סיבים תזונתיים וכמובן נוזלים רבים. כל אלו הם אבן הבניין של המוח וקשורים ישירות לכל התפקודים של גופכם. אם אתם מרגישים שאתם לא מצליחים להשיג את כלל הויטמינים והמינרלים הדרושים במהלך היום בארוחות השונות, כדאי להיעזר בתוספי תזונה כגון השייקים הטבעיים של הרבלייף על מנת להשלים את החוסרים השונים

רוגע והמנעות מסטרס

מחקרים רבים הראו כי אנשים רגועים יותר חיים יותר, ואף נהנים מאיכות חיים גבוהה יותר. בהרבלייף מדגישים את חשיבות הצריכה של ויטמינים מקבוצת B וחומצות אומגה 3. הקיפידו על שינה טובה המסייעת רבות להתמודדות עם מצבי סטרס. פעילות גופנית אף היא מסייעת לשמירה על רוגע ומפחיתה מצבי חרדה ומתח. נסו לתרגל יוגה ומדיטציה. מחקרים רבים הראו כי שיטות אלו שמקורן במזרח מסייעות להפחתה משמעותית ברמות הסטרס.

נשימה נכונה

אמנם נשימה היא פעולה בלתי רצונית ולא מקובל להשקיע בה מחשבה, רבים מאיתנו נושמים בצורה לא נכונה ובאופן שעלול להשפיע לרעה על תיפקוד הגוף ורמות הסטרס. איך נושמים נכון? הקפידו לשאוף את האויר אל חלל הריאות ואף להרגיש את הבטן מתנפחת מעט. השאיפה אמורה לקחת כ3 שניות. החזיקו את האויר בריאות למשך שניה אחת ואז שחררו ונשפו את האויר החוצה במשך כשתי שניות נוספות. הבעיה בנשימה לא נכונה תמונה בכך שלאנשים יש נטייה לנשום באופן קצר ושטחי. נשימות קצרות מסוג זה מעבירות למוח מסר שאנו נמצאים בסטרס, שכן כאשר אנחנו בלחץ או בסכנה, הגוף נוטה לנשום נשימות קצרות ומהירות על מנת להשיג כמות גדולה ככל הניתן של חמצן – בעזרתו יתמודד ביעילות עם מצב של סכנה. אך כאשר אנו מורגלים בנשימה שכזו בשגרה אנחנו מעבירים למוח מסר לא נכון ומכניסים את מערכות הגוף לסטרס. לכן כאשר אנו מקפידים עם נשימה עמוקה ואיטית אנחנו מרגיעים את הגוף ואת הנפש.

פירות וירקות וחשיבות ארוחת הבוקר

אל תוותרו על ארוחת הבוקר! חוקרי התזונה של הרבלייף ממליצים בנוסף לכלל קהילת הרפואה, לא להפחית מחשיבותה של ארוחת הבוקר. תפקידה של ארוחת הבוקר הוא לשבור את הצום של השינה ולספק לגוף אנרגיה, ויטמינים ומינרלים בהם ישתמש הגוף לאורך היום. לארוחת הבוקר השפעה ישירה על רמות האנרגיה, תחושת החיוניות ואף מצב הרוח שלנו לאורך היום. בנוסף, הקפידו לצרוך כמה שיותר פירות וירקות, אלו קריטיים לבריאות הגוף על כלל מערכותיו השונות. הקפידו לשלב פירות וירקות בכל ארוחה ובנוסף, איכלו ירקות ופירות במגוון הצבעים השונים שכן לכל צבע של ירק או פרי משמעות מבחינת המינרלים שהוא טומן בחובו. קיראו עוד באתר הרבלייף אודות הויטמינים והמינרלים הדרושים לגופינו במהלך היום ובפרט בארוחת הבוקר המהווה בסיס איכותי של דלק לגופינו לפעילותו במהלך היום.

רק בריאות!

רץ ברשת:

יורם קראוס – על העקרונות המשותפים בין טיפוס הרים לעולם העסקים

יורם קראוס – ערוץ יוטיוב

מכיסא המנכ"ל אל פסגת ההר המסוכן באירופה ובחזרה – כתבה על יורם קראוס

יורם קראוס – המדריך המלא למטפסי הרים מתחילים

יורם קראוס בסיפור מסע אל פסגת ההר המסוכן באירופה ובחזרה

יורם קראוס מספר על הקשר הערכי שבין טיפוס הרים לניהול פרויקטים